Alevilikte Nevruz

1 Şubat 2019

Alevilikte Nevruz

Biliyoruz ki Alevilikte Sultan Nevruz günü insanlık için yararlı bir görünümle, iyilikle güzellikle donatılmış ve toplumumuza sunulmuştur.

Bu kutsal düşüncelerin kaynağı Ehlibeyt inancından gelen DİLİNE, ELİNE ,BELİNE sahip olma ilkeleridir. O büyük insan Hz. Ali ki Muhammed’in bahçesinde onunla birlikte yetişmiş, ilim irfan içindedir. İnsanı Kamillerin eşsiz sultanıdır. Doğumu nevruz günü Kabe’ nin içinde olduğundan Alevilerin Nevruz günü kutsaldır. NEVRUZ’ UN ÖNEMİ Güneşin Koç burcuna girdiği gün Tanrı’ nın evreni yarattığı kutsal gün Hz. Muhammed’ in Hz. Ali’ yi Gadir Hum’ da yerine atadığı gün Gece ile gündüzün eşitlendiği gün İbrahim Peygamberin Kabe’ yi yaptığı gün Hz. Ali’ nin Kabe’ nin içinde doğduğu gün Bizler bugünlerden dolayı Sultan Nevruz’ u önemsiyoruz ve cemlerini yapıyoruz. Bakın o yüce Veli ne diyor:

‘4 şey vardır ki, devam ettikçe insan ve dünya dimdik ayakta durur.

1. Zenginler kendilerine verilen varlık ile cimrilik etmedikçe,

2. Alimler öğrendiklerini ve nildiklerini ilme amel ettikçe,

3. Cahiller bilmedikleri halde bilginlik taslamadıkça,

4. Fakirler de ahretlerini dünyalarına satmadığı müddetçe din ve dünya ayakta durur.

NEVRUZİYE

12 İmamların 1. olan Hz. Ali Peygamberimizin amcası, Ebu Talip’ in oğludur. Annesi Esed Kızı Fatma Ana ‘ dır. Hz. Ali’ nin doğumgünü 21 Mart’ a rastlar. Hz. Ali Recebin 13. günü tan yeri ağırırken Mekke’ de Kabe’ nin içinde sabaha karşı doğmuştur. (599)Sultan Nevruz’ un 21.günü Alevilerin bayramıdır. Bugün de şeker, şerbet, çiçek, gavut, süt, gömbe yapılarak topluma dağıtılır. Cemler yapılır, semahlar dönülür, Hz.Ali hakkında deyişler okunur.Hz. Ali’ nin annesi ilkbahar mevsiminde Kabe’ yi tavaf ederken, sancısı tutar ve Allah’ a dua eder.

‘ Bana kolaylık ver Allah’ ım ‘ der. Kabe’ nin içerisinde Hz. Ali’ yi dünyaya getirir.(599)Ve Hz.Ali’ nin alnında yeşil nur görülür.Fatma ana Hz. Ali’ yi evine götürür.Babası Ebu Talip yüzünü açıp da bakmak isterken Ebu Talip’ in elini iter. Bu arada Fatma Ana emzirirken Fatıma Ana’ nın yüzünü yırtar. Ebu Talip’ de ‘Bunda aslan gücü var der.’Fatma Ana babasının ismi olan Esed ismini koymak ister.

İkisi aralarında konuşurken Hz. Muhammed içeriye gire ve: Bu çocuğun ismini ne koydunuz?’ der.Onlar da ‘ henüz daha isim koymadık’ der.Peygamberimiz Hz. Muhammed: ‘ Bunun ismini Ali koyalım ‘der. Bu karar uyarak adını ‘ALİ’ koyarlar. (ALLAH’ DA ONUN ADINI ALİ KOYDU.) Hz. Resül-ü Ekrem, çocuğun beşiğine doğru yönelir. Fatıma Ana ‘Bu çocukta aslan kuvveti var’ der. ‘Sizi incitmesin’ der.’O beni tanır bana birşey yapmaz’ der ,eğirir Hz.Ali’ yi beşiğinden alır.Sessiz ve sakince Hz. Muhammed’ in yüzüne bakar, yanaklarnı yanaklarına dokundurur.Fatıma Ana içeriden leğen ve ibrik ister.

Hz. Ali’ yi yıkamaya başlar. Hz.Ali yıkanırken sağına soluna döner, Resul-ü Ekrem’ i incitmemek için. Bunu gören Peygamberimiz Resul-ü Ekrem ağlamaya başlar.Fatma Ana:’ Ne için ağlıyorsun’ diye sordu. Peygamber Efendimiz Fatıma Ana’ ya şu cevabı verdi.’Ben hakka yürüdüğümde beni Ali yıkayacak. Ben de ona böyle kolaylık sağlayacağım.’ dedi.