Hakkında

22 Aralık 2015

Hakkında

””ABDULLAH ŞENOL KİMDİR?

10.02.1954 yılında Sivas’ ın Şarkışla ilçesi, Yahyalı köyünde doğmuştur. Baba adı Hüseyin Şenol, anne adı Hatun Şenol’ dur. 4 Çocuk babası, 3 torun dedesidir.

Yahyalu köyünde ilköğretimini tamamlamıştır. Orta öğrenimine Erzincan Refahiye’ de başlamış, İstanbul’ da tamamlamıştır. Liseyi Vefa Lisesi’ nde ve Ankara Anıttepe Ticaret Lisesi’ nde tamamlamıştır.

1977 yılında yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi Matematik Bölümünde okurken, dönemin politik yaklaşımlarından dolayı eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Abdullah Şenol eğitimine Eskişehir Üniversitesi Ticari İlimler Akademisinde devam etmiştir.

Başbakanlık Atom Enerjisi Kurumunda veznedar olarak çalışan Abdullah Şenol son olarak Çankaya Belediyesinden emekli olmuştur. Eğitimi ve çalışma hayatı boyunca da sosyal faaliyetlerini halk ozanlığı yaparak sürdüren Abdullah Şenol, Ocakzade olması sebebiyle Alevi Dedesi olarak görevler almış olup, çalışmalarına halen devam etmektedir.

Yurtiçi derneklerinde çeşitli görevler alan Abdullah Şenol Halk Ozanları Derneğinde Murtaza Yalçın ile başkan yardımcılığı yapmış olup, Aşık Mahzuni Şerif ile yaptığı çalışmalarda genel sekreterlik görevini başarıyla yerine getirmiştir. Pir Sultan Abdal Derneği ve Aşık Veysel Derneği yönetiminde bulunana Abdullah Şenol, Haşkapun kuruculuğunu yapmıştır. Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfında Yönetiminde bulunan Abdullah Şenol aynı zamanda vakıf kurucularındandır.

Çeşitli televizyon kanallarında ve TRT de radyo ve televizyon programlarına katılan Abdullah Şenol kaset ve kitap çalışmaları yapmıştır. Yutiçi -Amasya, Tokat, Zile Mezifon, Gümüşhacı köyü, Eskişehir, Erzincan, Malatya, Sivas, İmranlı, Antalya, Çorum, Yozgat, Sivas -ve yurtdışında -Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya,Avusturya-  halen zakirlik ve dedelik yapan Abdullah Şenol, etkinliklerde ve panellerde görev almaya devam etmektedir.

Şeyhoğlu Ozan Dede Abdullah Şenol Danişmend Emir Melikgazi olan, Seyit Selahattin soyundan bir Seyit evladıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ ün yanında yaverlik yapan ve şen şakrak olan Dedesine Atatürk, ‘Paşa senin adını Şenol koyuyorum’ demiş ve Şenol soyadını bu şekilde almıştır.””